Co oznacza stan surowy zamknięty?

Dom w stanie surowym zamkniętym

Marzenia o posiadaniu własnego domu są planem kosztownym. Przygotowując się do jego realizacji, powinniśmy znać etapy, jakie są z tym związane. Szczególnie wyróżnia się trzy z nich: stan surowy otwarty, stan surowy zamknięty oraz stan deweloperski. Każdy z nich charakteryzuje się czymś innym. Poniższy artykuł przybliża tematykę stanu surowego zamkniętego. Co oznacza? Do kiedy musi zostać ukończony? Ile kosztuje? O czym należy pamiętać? 

Najważniejsze formalności w budowie domu

Zmiany, jakie zaszły w przepisach prawa odnośnie budowy domu gwarantują uproszczony proces składania niezbędnej dokumentacji budowlanej. Możliwość uzyskania szybszego pozwolenia na budowę domu spowodowała, że dużo osób w końcu zdecydowało się na ten ważny krok w swoim życiu.

Przed rozpoczęciem prac budowlanych konieczne jest uzyskanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Jeżeli decyzja w tej sprawie jest pozytywna i mamy zielone światło, możemy rozpocząć poszukiwania idealnego projektu naszego domu. Dokumentację należy złożyć w starostwie. Składa się na nią przede wszystkim projekt zagospodarowania działki i projekt architektoniczno-budowlany.

Ważne jest również dokonanie wszelkich formalności. Dzięki nim na teren działki zostaną doprowadzone niezbędne przyłącza np. gaz, prąd. W zależności od tego, w jakim regionie Polski chcielibyśmy rozpocząć budowę, dokładnych informacji o potrzebnych dokumentach do jej rozpoczęcia należy szukać na stronie urzędu gminy/miasta, gdzie zaczynamy prawną procedurę.

Projekt domu w stanie surowym zamkniętym

W całym planie budowy szczególną uwagę należy zwrócić na stan surowy zamknięty. Popełnione błędy, niedociągnięcia czy źle rozplanowane prace są po tym etapie najcięższe do usunięcia i najbardziej uciążliwe dla przyszłych domowników.

Rozmieszczenie pomieszczeń może ulec ostatecznie zmianie jeszcze na tym etapie, później będzie to znacznie kosztowniejsze. W niektórych przypadkach nawet niemożliwe. Koniecznie zatem trzeba przed ukończeniem stanu surowego zamkniętego zastanowić się, czy na pewno to jest to, czego oczekiwaliśmy. Dom, w większości przypadków budujemy na całe życie. Prace, które na etapie SSZ wykonamy, stanowią już nieodwracalną podstawę do dalszych działań.

Dodatkowo warto podkreślić, że nie na wszystkim należy szukać oszczędności. Dotyczy to również budowy domu. Cięcie kosztów przy powstawaniu fundamentów domu, może doprowadzić do skutku odwrotnego niż zamierzony i w konsekwencji więcej pieniędzy będziemy musieli wydać na dalszym etapie budowy (aby naprawić wcześniejsze błędy).

Stan surowy zamknięty – charakterystyka

Stan surowy zamknięty uważany jest za półmetek budowy domu. Wyróżnia się go zaraz po stanie surowym, ale nie umożliwia jeszcze przeprowadzki do wymarzonych m2 . Jeżeli posiadamy wystarczające środki finansowe na pokrycie wszystkich związanych z tym wydatków, dojście do tego stanu zajmuje około 3-4 miesiące.

Prawo budowlane i przepisy prawa budowlanego mające za zadanie normować m.in. sprawy projektowania i budowania obiektów budowlanych nie precyzują, czym dokładnie jest stan surowy zamknięty. Tym samym nie jest możliwe zgodnie z prawem, wskazanie co powinno być wykonane, aby można było mówić, że budynek go osiągnął. Powszechnie jednak przyjęte są pewne elementy, które na niego wskazują.

Wśród nich wyróżnia się:

  • Ławy fundamentowe;
  • Ściany fundamentowe i na parterze oraz piętrze; 
  • Strop nad parterem; 
  • Dach- więźba dachowa oraz jego pokrycie; 
  • Stolarka okienna- montaż okien pionowych, drzwi balkonowych oraz parapetów wewnętrznych; 
  • Drzwi zewnętrzne; 
  • Jeżeli posiadamy garaż w bryle budynku – brama garażowa; 
  • Posadzi na parterze i piętrze – w tym m.in. izolacja przeciwwilgociowa.

O ile budujemy dom samodzielnie, to przyjmujemy powszechnie przyjęte zakończone elementy jako stan surowy zamknięty. Jeżeli jednak dokonujemy zakupu już postawionego budynku od np. dewelopera, warto zapoznać się, co według niego oznacza ten etap budowy domu i co wchodzi w jego zakres. Czasami zdarza się nawet, że elewacja również jest w tych ramach już zrobiona. Nie mniej jednak wewnątrz budynku nadal widzimy goły beton.

Po ukończeniu etapu stanu surowego zamkniętego zaczynają się dalsze prace tym razem mające zakończyć się stanem deweloperskim.

Jakie są koszty doprowadzenia budowy do stanu surowego zamkniętego?

Stan surowy zamknięty w rzeczywistości oznacza połowę prac budowlanych. W związku z tym można przyjąć, że doprowadzenie do niego nieruchomości również będzie wynosić około 50% koniecznych do poniesienia kosztów. Trudno jest dokładnie wskazać, jak dużą ilość gotówki należy przygotować. Jeszcze w 2020 r. mówiło się o kwotach rzędu 150 000 – 200 000 zł. Jednak w ciągu ostatniego roku ceny materiałów budowlanych znacznie wzrosły, co jednocześnie przekłada się na ostateczny koszt doprowadzenie budynku do stanu surowego zamkniętego. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę:

  • Miejsce, w którym powstaje dom (ceny materiałów budowlanych uzależnione są także od województwa, czy jest to miasto czy wieś);
  • Powierzchnia budynku;
  • Czy jest to dom parterowy czy piętrowy;
  • Ceny usług ekip budowlanych (bardzo często przy otrzymaniu kosztorysu i ceny usług ekipy budowlanej dużo osób decyduje się na budowę domu systemem gospodarczym);
  • Wybraną stolarkę.

Planując prace związane ze stanem surowym zamkniętym, nie mamy zbyt dużo możliwości szukania oszczędności. Tak na prawdę najwięcej możemy ograniczyć kosztów poprzez budowę systemem gospodarczym. Im więcej będziemy w stanie zrobić samemu, tym mniej będziemy musieli zapłacić ekipie budowlanej.

Jaki mamy czas na ukończenie stanu surowego zamkniętego?

Stan surowy zamknięty, w skrócie SSZ powinien zostać ukończony przed rozpoczęciem zimy. Tak jak zostało to wskazane powyżej, pierwszym etapem prac jest stan surowy otwarty. O zakończeniu tego etapu i przejścia do stanu zamkniętego decyduje montaż okien oraz drzwi. Prace już od początku budowy powinny być tak zaplanowane, aby stan ten mógł zostać osiągnięty przed rozpoczęciem okresu zimowego. Dzięki temu możliwe jest odpowiednie zabezpieczenie całej konstrukcji nieruchomości. Ponadto uzyskanie SSZ chroni wnętrze przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz wilgocią.

Specjaliści z dziedziny budowy domu rekomendują uzyskanie stanu surowego zamkniętego przed zimą. Dodatkowym atutem jest możliwość prowadzenia dalszych prac wykończeniowych, nawet w tym chłodniejszym okresie. Jest to szczególnie ważne dla osób, którym zależy na czasie i jak najszybciej chcieliby zakończyć prace.

Koniec prac w stanie surowym zamkniętym – co dalej?

Stan surowy zamknięty domu
Źródło: Pexels.com

Zakończenie prac w stanie surowym zamkniętym jest już dla wielu osób znacznym sukcesem. Teraz należy zrobić kolejny krok, czyli dążenie do stanu deweloperskiego. Mimo, że widzimy już budynek z oknami i dachem, to jednak aby móc się do niego wprowadzić jeszcze daleka droga. SSZ nie obejmuje wielu elementów, które są niezbędne do zaspokojenia podstawowym potrzeb człowieka. Zazwyczaj budynek nie posiada jeszcze części instalacji elektrycznej, wodnej czy kanalizacyjnej, nie są położone tynki ani wykończone podłogi. To wszystko i wiele więcej dopiero przed nami.

Stan surowy zamknięty a stan deweloperski – różnice

W przypadku stanu deweloperskiego możemy spotkać się z dodatkowym rozróżnieniem w jego ramach. Często mówi się o stanie deweloperskim i stanie deweloperskim podwyższonym. Przyjmuje się, że w jego ramach zawiera się to, co w stanie surowym zamkniętym dodatkowo powiększone o rozciągnięcie wszystkich instalacji po całym budynku. Aby można było powiedzieć, że nasz dom jest w stanie deweloperskim ściany muszą być pokryte tynkami. Ważne są również grzejniki i wentylacje.

Stan deweloperski jest już przedostatnim krokiem do wprowadzenia się. Następnie nasze „cztery kąty” wykańczamy. Stan pod klucz uznawany jest za najbardziej kosztowny. Samo urządzenie kuchni i łazienki wymaga kilkutysięcznych pokładów finansowych. Jeżeli jednak zmierzymy się z nim, z pozytywnym skutkiem będziemy cieszyć się własną przestrzenią.

Podsumowanie

Stan surowy zamknięty jest połówkowym etapem budowy domu. Aby jego osiągnięcie było możliwe potrzebne jest około 50% wszystkich finansów, niezbędnych do ukończenia budowy i wprowadzenia się. Przeglądając strony internetowe architektów, można znaleźć wiele projektów domów, które zawierają również informacje ile wstępnie kosztuje ukończenie poszczególnych etapów budowy. Warto jednak zauważyć, że jeżeli już doprowadzimy naszą budową do SSZ możemy spokojnie wstrzymać się z dalszymi pracami, do momentu nazbierania odpowiedniej gotówki, niezbędnej do przeprowadzenia dalszych prac.

One Reply to “Co oznacza stan surowy zamknięty?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.