Dlaczego włosy siwieją? Poznaj skuteczne sposoby na pielęgnację siwych włosów

Włosy siwe

Siwienie włosów to naturalny proces, który postępuje wraz ze starzeniem organizmu. Zdarza się jednak tak, że siwe włosy mogą być niepokojącym objawem. W szczególności wtedy, gdy pojawiają się przedwcześnie, zwłaszcza u młodych osób lub dzieci. Siwienie włosów to proces, który dla każdego z nas jest nieunikniony.

Dlaczego włosy siwieją? Jak tego uniknąć? Czy istnieje sposób, aby zahamować ten proces? O czym świadczy występowanie siwych włosów u dzieci? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, przeczytaj ten artykuł! Dowiesz się tego, co ważne.

Dlaczego włosy siwieją?

W naszym organizmie występują komórki takie jak melanocyty. Odpowiedzialne są one za wytwarzanie melaniny, czyli barwnika odpowiedzialnego za nasz kolor włosów. Melanocyty dzielimy na eumalanine, która odpowiada za czarnobrązowe odcienie oraz feomelanina odpowiedzialną za odcienie żółtawo-czerwone. Nasz organizm wytwarza oba pigmenty.

To, jaki mamy kolor włosów, uzależnione jest od tego, którego z nich jest więcej, a także, w jakiej proporcji zostały ze sobą zmieszane. Natomiast siwe włosy biorą się wskutek utraty pigmentu. Dochodzi do tego w momencie osłabienia aktywności melanocytów. Prowadzi to do wytwarzania przez organizm mniejszej ilości barwnika. Brak odpowiedniej ilości barwnika powoduje, że włosy stają się szare.

Kobiety z siwymi włosami
Źródło: Pexels.com

Optymalny czas rozpoczęcia procesu siwienia

Wiemy już, dlaczego włosy siwieją. Zastanówmy się, teraz kiedy proces ten uznawany jest za zjawisko fizjologiczne.

Proces siwienia u osób, które są zdrowe, związany jest bezpośrednio ze starzeniem się organizmu. Na proces starzenia się włosów ma wpływ jednak wiele czynników. Dlatego ciężko jednoznacznie oszacować optymalny czas rozpoczęcia tego procesu. Siwienie można zaobserwować już u osób pomiędzy 30 a 40 rokiem życia. Wtedy uznaje się występowanie tego zjawiska za naturalne.

Co wpływa na szybszy przebieg procesu siwienia włosów?

W tym miejscu bezwzględnie należy wspomnieć o genetyce. Proces ten bowiem w głównej mierze uwarunkowany jest genetycznie. U Twoich rodziców siwe pasma włosów pojawiły się szybko? Z dużą dozą prawdopodobieństwa u Ciebie będzie tak samo. Na genetykę nie mamy niestety wpływu. Nikt z nią jeszcze nie wygrał. Pamiętajmy jednak, że nie jest to powód do zmartwień.

Czasem jednak przyczyny mogą być inne. Na przyśpieszenie procesu siwienia bezwzględnie ma wpływ tryb naszego życia. Chroniczne zmęczenie, brak odpowiednio zbilansowanej diety, nieustający stres. Czynniki te sprawiają, że w dość młodym wieku zauważymy u siebie siwe pasma na głowie.

Czy siwienie włosów to objaw choroby? 

Występowanie siwych pasm w młodym wieku powinno nas niepokoić. Zwłaszcza jeśli dotyczy to dzieci. Warto wtedy udać się do lekarza i poszukać winowajcę. Najczęściej przyczyną okazuje się anemia złośliwa oraz choroba Wernera. Wina może jednak leżeć zupełnie gdzieś indziej. Dość często zbyt szybkie siwienie związane jest z nieprawidłowo funkcjonująca tarczycą.

Proces ten można zauważyć także w sytuacji nadmiernego stosowania antybiotykoterapii. Wpływa na niego również występowanie niedoboru witaminy B5 i miedzi. Na proces siwienia ma także wpływ promieniowanie ultrafioletowe, a także dym papierosowy! Organizm osoby uzależnionej od palenia papierosów starzeją się szybciej. Tym samym ich włosy również.

Siwe włosy u kobiet
Źródło: Pexels.com

Sposoby na siwe włosy

To pytanie w szczególności zadają sobie kobiety. Traktują one bowiem siwienie włosów, jako objaw upływu lat. A siwizna to dla nich oznaka starości. Szukają więc one sposobów na siwe włosy – przede wszystkim tych skutecznych.

Jakie wiec są najskuteczniejsze sposoby na siwe włosy?

Od wielu lat jednym z najpopularniejszych sposobów na siwe włosy jest farba! Metoda ta ma za zadanie po prostu sprawić, aby siwizna u kobiet była niewidoczna. W tym celu świetnie sprawdzą się także różnego rodzaju szampony koloryzujące. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele takich produktów. Każdy więc z łatwością dopasuje odcień do siebie. Farba posiada jednak w swoim składzie tylko chemie. Jeśli zależy nam na naturalnym sposobie pozbycia się siwizny, farbę zamieńmy na naturalne płukanki. Sięgnijmy po te, które w swoim składzie mają wyciąg z czarnej herbaty lub kory dębu. Idealnie sprawdzi się również płukanka z wyciągiem z orzecha włoskiego. 

Pamiętajmy jednak, że produkty takie jak  farba do włosów, zatuszują ich odcień tylko na pewien czas. Farba nie przywróci nam naturalnego koloru na stałe. Produkty te powstały, aby pomóc kobietom zatuszować siwiznę. Czy, aby na pewno jest to potrzebne? Przecież siwe odcienie włosów są takie piękne!

Czy można zatrzymać proces siwienia?

Kobieta, która na swojej głowie znajdzie włos o siwym odcieniu, przeżywa wielki stres. Zastanawia się, czy jest szansa, aby zatrzymać ten postępujący proces. Siwy kolor włosów na głowie to nie wyrok. Jak więc opóźnić proces siwienia? Czy istnieją sposoby na siwe włosy? Czy można zatrzymać proces siwienia? Przez lata udowodniono, że na proces ten ma wpływ stres. W pierwszej kolejności więc przestań stresować się obecnością siwych włosów! Uwierz na słowo, nie ujmują Ci one uroku, można zaryzykować nawet stwierdzenie, że dodają! Wyklucz więc ze swojego życia stres, również ten dotyczący innych sfer Twojego życia. Postaraj się także unikać innych czynników, wpływających na przyśpieszenie siwienia. Zadbaj o sen. Zadbaj o prawidłowo zbilansowaną dietę. Nie zapominaj o suplementacji witamin i minerałów. Oczywiście tylko wtedy, gdy taka potrzeba zachodzi. Profilaktyka to najlepszy sposób na to, aby siwe włosy nie pojawiały się na Twojej głowie! Profilaktyka ta może doprowadzić również do tego, że proces siwienia zostanie zahamowany! Niewątpliwie dla wielu z Was to cudowna wiadomość! A jakie składniki mineralne i witaminy powinny znaleźć się w celu opóźnienia procesu starzenia się włosa?

Jakie witaminy pomagają zahamować proces siwienia włosów? 

  • Witamina B12 – to bardzo ważna witamina. Jej odpowiednia ilość w organizmie gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz odpornościowego u człowieka.
  • Kwas foliowy – jego niedobór prowadzi do występowania anemii. Często osoby, których dotyczy problem siwych włosów, cierpią na niedobór kwasu foliowego. Warto więc zadbać o jego suplementacje.
  • Biotyna – znana również jako witamina B7. Jest odpowiedzialna za opóźnienie i ograniczenie siwienia włosów. Witamina B7 bezpośrednio wpływa bowiem na stymulację mieszków włosowych.
  • Cynk oraz selen – niedobór tych minerałów wykazuje negatywne skutki na kondycje cebulek włosów. Warto więc nie dopuścić do występowania ich niedoboru, poprzez zadbanie o ich właściwą ilość w diecie. 

Nigdy jednak nie rozpoczynajmy suplementacji na własną ręką. W tym celu skontaktujmy się z lekarzem lub trychologiem. 

Niestety istnieje jednak sytuacja, gdy nie uda nam się uniknąć siwego koloru na głowie. W momencie, gdy włos jest martwy, wszelkie podjęte przez nas środki nie zahamują procesu siwienia. Zadbajmy więc o to, aby znalazły się u nas kosmetyki, które pobudzą wytwarzanie melaniny. Na rynku dostępnych jest ich mnóstwo! Mogą one pomóc w przywróceniu naturalnego koloru włosów. Przede wszystkim jednak pielęgnacja nimi spowoduje opóźnienie starzenia się włosów. 

Jak pielęgnować siwiznę?

Zanim zaczniemy rozmawiać o pielęgnacji, porozmawiajmy o tym, jaki ten siwy włos właściwie jest. Pozbawiony barwnika włos, staje się pusty w środku. Taki włos jest mało elastyczny, szorstki i matowy. Staje się również niepodatny na układanie. Jak w takim razie zadbać o jego prawidłową pielęgnację? Do codziennej pielęgnacji należy używać kosmetyków, które w swoim składzie mają d’pantenol oraz polimery kationowe. Kosmetyki te poprawiają jakość włosów, hamują ich wypadania, a także stymulują ich porost. Naukowcy udowodnili także, że warto zadbać o obecność w naszej diecie naryngeniny. Jest to antyoksydant, który przedłużą żywotność komórki. Jego obecność opóźnia, więc proces starzenia się włosów. Dzieje się tak, ponieważ powoduje poprawę ukrwienia skóry włosów oraz hamuje utratę zawartych we włosach barwników. Doskonałym źródłem tego związku jest sok z grejpfruta.

Warto więc do codziennej pielęgnacji używać kosmetyki mające w swoim składzie wymienione związki. Świetnie sprawdza się do tego różnego rodzaju szampony, maseczki i odżywki do włosów. Nie popadajmy jednak w paranoje. Siwy kolor włosów w ostatnim czasie stał się modny. Niewątpliwie dodaje on uroku każdemu. Jeśli więc siwizna jest oznaką mijającego czasu, nie wstydźmy się jej. Zaakceptujmy jej obecność i nośmy ją z dumą!

 

One Reply to “Dlaczego włosy siwieją? Poznaj skuteczne sposoby na pielęgnację siwych włosów”

  1. Siwienie włosów w młodym wieku to była moja zmora… Okazało się jednak, że mam chorą tarczycę. Także przyczyn siwienia może być sporo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.