Zabudowa pod telewizor – pomysły i inspiracje

Zabudowa pod telewizor

Ściana telewizyjna jest centralnym punktem w praktycznie każdym domu. Warto również pamiętać, że jej umiejscowienie nie może być przypadkowe. Najlepiej, gdyby telewizor nie znajdował się na ścianie znajdującej się naprzeciwko okna. Światło będzie wówczas odbijać się na naszym urządzeniu.

Zabudowa — charakterystyka

Kiedyś bardzo często stosowało się meblościanki. Postawiony był na nich odbiornik telewizyjny. W dzisiejszych czasach zostały one niemal całkowicie zapomniane. Obecnie na rynku sprzedają się bardziej minimalistyczne rozwiązania. Posiadające otwarte półki i delikatną zabudowę. Telewizor możemy postawić na szafce rtv, komodzie, czy powiesić na ścianie. Najlepiej zaplanować to dużo wcześniej, na etapie wykańczania mieszkania czy nawet budowy domu.

Takie rozwiązanie pozwoli nam ukryć wszelkiego rodzaju kable, gniazdka oraz dekodery. Nie są wtedy widoczne i nie szpecą wyglądu naszego pokoju dziennego. Bardzo ważne jest, aby meble i dekoracje wpasowały się w stylistykę całego pomieszczenia, jak i współgrały z nim. 

Meble pod telewizor są bardzo funkcjonalne i pomagają nam zachować porządek w naszym wnętrzu oraz możemy pomieścić w nim więcej rzeczy. Zabudowa pod tv pojawić się może nie tylko w salonie, ale także w każdym innym pomieszczeniu, w którym umieszczony został owy sprzęt elektroniczny na przykład w sypialni.

Zabudowa – pomysły i inspiracje

1. Zabudowa pod telewizor – szafka RTV na nóżkach

Jest z pewnością nawiązaniem do dawnych czasów. W żadnym stopniu jednak nie oznacza czegoś nieaktualnego. Wręcz przeciwnie. Ta moda powraca. Co prawda robi to w udoskonalony i zmodyfikowany sposób, ale i tak cieszy się dużym zainteresowaniem na rynku.

Warto zadbać by szafka ta wpasowała się w nasze wnętrze kolorystycznie. Zabudowa tego typu jest prosta i lekka. Jej dużym plusem jest również łatwość w sprzątaniu. Gdy chcemy odkurzyć czy umyć podłogi w naszym pomieszczeniu nie musimy się dużo przy tym trudzić. Z łatwością wjedziemy pod szafkę odkurzaczem czy mopem.

2. Drewniana, czarna szafka RTV

Nie ma wątpliwości, że drewno znajdzie swoje miejsce w nowoczesnym salonie. Przede wszystkim szafka RTV jest niewielka i minimalistyczna w stylu. Gwarantuje to skupienie się na tym, na czym nam zależy, czyli na telewizorze. W tym projekcie regał stanowi podstawę telewizora. Z eleganckim schowkiem na płyty CD lub akcesoria, zapewniającym szybki dostęp do telewizora. W rzeczywistości drewno i czerń będą idealnie komponować się z resztą mebli do salonu.

3. Zabudowa pod telewizor – biała półka z szufladami

Biel połączona z drewnem jest jednym z najpopularniejszych wnętrz od wielu lat. Na taką ścianę zwrócimy uwagę, nie ze względu na obraz w telewizorze, ale swobodę i delikatność kolorów. W białej szafce RTV dominuje oświetlenie wewnętrzne. Jasno świecące w naturalnym świetle z dużych okien, napawające optymizmem. Unikalne płatki po lewej stronie w atrakcyjny sposób kamuflują drzwi szafki. Mnóstwo otwartych półek tworzy ambitny i imponujący projekt salonu.

Biała zabudowa pod telewizor
Źródło: Pexels.com

4. Zabudowa pod telewizor – Podwieszana szafka RTV

Jest to zdecydowanie najbardziej wymyślne rozwiązanie, które zachwyci każdego. Jednocześnie to dowód na bogatą wyobraźnię człowieka. Na pierwszy rzut oka główną częścią salonu jest szara ściana. Okazuje się jednak, że są to bardzo efektowne i symetryczne szafki, które tworzą ładny kamuflaż.

Po pierwsze, otaczające meble są zaaranżowane tak, aby obraz oglądanego filmu wyłaniał się ze ściany. Kolejnym plusem jest stworzenie mistycznych płatków dekoracyjnych. Ponieważ całość jest zawieszona, mamy wrażenie, że ściany unoszą się w powietrzu.

5. Zabudowa pod telewizor – szafka RTV pod telewizor z drzwiami przesuwnymi

Pięknie zaprojektowana szafka z drzwiami przesuwnymi to ucieleśnienie elegancji, nowoczesności, jak i pomysłowości. Drzwi przesuwne to gadżet, dzięki czemu klasyczna półka staje się niecodzienna. Przedstawione drzwi powinny nawiązywać do podłogi, co świadczy przede wszystkim o przemyślanym doborze i harmonijnym wyposażeniu. Same drzwi mogą zmienić atrakcyjność wnętrza oraz dodać do niego nutkę nowoczesności.

6. Zabudowa pod telewizor – szeroka szafka RTV pod telewizor

Główną cechą szerokiej szafki RTV jest przede wszystkim wydzielenie odpowiedniej przestrzeni na akcesoria TV, płyty CD, jak i inne nośniki danych. Dlatego najczęściej spotykane ściany wyglądają na zwarte i dopracowane. Przede wszystkim duży regał pomieści i schowa wiele niezbędnych przedmiotów codziennego użytku, co czyni go bardzo praktycznym.

Całe pomieszczenie nie przytłacza salonu, a świeże kolory idealnie komponują się z czarnymi ścianami. Dobranie odpowiednio dużej szafki może również zaoszczędzić nam miejsca w przypadku, gdy zakup dodatkowego miejsca okaże się zbędny przez ilość miejsca w niej zawartej.

7.  Zabudowa pod telewizor – uchwyty frezowane w szafce pod telewizor

Uchwyty do obrzeży nie tylko świetnie prezentują się w kuchni, ale również doskonale wpasowują się w inne pomieszczenia, na przykład salon. Taka zabudowa pod telewizor jest nie tylko praktyczna, ale przede wszystkim rozjaśnia strefę relaksu bielą i naturalnym drewnem. Minusem jest częste palcowanie się nawierzchni, dlatego ważne jest, by wybrać taką, która nie będzie brudziła się aż tak często.

Zabudowa pod telewizor – jaką wybrać?

Podstawową rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest to, że rodzaj zabudowy musi być nie tylko estetyczny, ale również praktyczny. Jeżeli dopiero planujemy urządzanie naszego salonu, należy zastanowić się na tym, jaki efekt chcemy uzyskać. Oczywiście można wzorować się na gotowych projektach dostępnych w internecie lub zatrudnić osobę, która się na tym zna i nam doradzi.

W ostatnich latach najpopularniejsze są jednak style skandynawskie, industrialne oraz minimalistyczne. Natomiast jeśli chcemy tylko wymienić lub zamontować samą zabudowę pod telewizor to najlepszą opcją będzie dobór takiego fasonu, który wpasuje się w pozostałe elementy naszego pomieszczenia.

Warto również rozważyć ciężar naszego umeblowania, ponieważ ciężkie i masywne wyposażenie meblowe może być za bardzo przytłaczające, jeśli nasze pomieszczenie nie jest za duże.

Rodzaje popularnych stylów

  • Styl skandynawski – wywodzi się on z Europy Północnej, a dzikość i chłód tego klimatu inspiruje entuzjastów wnętrz od kilku sezonów. Główną cechą stylu skandynawskiego jest jego bliski związek z naturą. Wnętrza urządzone w stylu skandynawskim charakteryzują się minimalizmem i prostymi formami. Jasne ściany, drewno i funkcjonalne meble podkreślają jego naturalność. Prosty i wygodny styl skandynawski doskonale sprawdzi się w małych mieszkaniach i domach. Jej jasna barwa optycznie powiększa wnętrze, a kłoda je ociepla. Pastelowe kolory geometrycznych wzorów i dodatków dodają energii całemu skandynawskiemu stylowi.
  • Styl industrialny – narodził się on w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku w Stanach Zjednoczonych. W czasie dekoniunktury na rynku nieruchomości opróżniano fabryki, magazyny i domy towarowe. Opuszczone przestrzenie szybko znalazły nowych najemców, a lokalni artyści przekształcili je w mieszkania lub kawalerki. Przywieźli im przypadkowo znalezione meble i krzesła, a także używane, znalezione w fabryce. W naszym kraju moda na ten styl narodziła się dopiero pod koniec lat dziewięćdziesiątych, jest bardzo często wykorzystywana, najczęściej w aranżacjach niewielkich mieszkań.
  • Styl minimalistyczny – zrodził się w latach sześćdziesiątych, jest on związany z popularnym cytatem projektanta oraz architekta Miesa van der Rohe, „Mniej znaczy więcej”. Akcent w tym trendzie pada na prostotę linii oraz czystość kształtów, przez co jest uznawany za surowy. Styl ten cechuje się przede wszystkim skromną ilością mebli, znajduje się tam tylko podstawowe meble, a ich fronty są lakierowane. Uchwyty, jeżeli w ogóle występują, to przybierają formę relingów. Jeśli pojawiają się otwarte półki, to jest ich niewiele, lecz zazwyczaj wszystko jest pozamykane frontami. Najczęściej meble te są modułowe bądź robione na wymiar, by były jak najbardziej funkcjonalne. Nie występują tutaj zbędne dekoracje. Wypełnieniem są oczywiście gładkie ściany, które powinny być tak proste, jak fronty lakierowane na meblach.

One Reply to “Zabudowa pod telewizor – pomysły i inspiracje”

  1. Teraz rządzi minimalizm. U siebie mam niewielką zabudowę pod TV. Wyznaję zasadę – im mniej tym lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.