Wylewki podłogowe – charakterystyka, rodzaje, wykonanie, dylatowanie, pielęgnacja

Zacieranie wylewki

Wylewka jest bardzo istotnym wykończeniem podłogi. Jeśli wybierzemy odpowiednio dobraną wylewkę, to zapewni nam to trwałość oraz wytrzymałość posadzki. Wylewka również wpłynie na końcowy wygląd, gdyż na późniejszym etapie zostanie ona pokryta płytkami, wykładziną dywanową czy parkietem.

Wylewki podłogowe – co to jest?

Rodzaj wylewki powinno się dobierać indywidualnie, ponieważ często ukryte w niej są elementy instalacji kanalizacyjnej, jak i grzewczej. Wylewka, która inaczej nazywana jest również jastrychem, to warstwa, której zadaniem jest wyrównanie powierzchni, zanim położy się na nią materiał wykończeniowy. Występuje ona w postaci mokrej mieszanki zapraw budowlanych albo prefabrykowanych płyt.

Aby dobrać odpowiednią wylewkę, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wilgotność danego pomieszczenia. Jeśli decydujemy się na zakup gotowej mieszanki, to konieczne jest zapoznanie się z zaleceniami producenta. Na rynku można natknąć się na mieszanki szybko schnące na ogrzewanie podłogowe, gdzie pole bez dylatacji może wynosić zaledwie dziesięć metrów kwadratowych. Znajdą się także takie, które są cementowe bezskurczowe, jak i anhydrytowe, które pozwalają wykonać wylewkę o powierzchni nawet trzystu metrów kwadratowych bez wykonywania żadnych nacięć.

Rodzaje wylewek

Wylewka podłogowa betonowa

Tworzona one jest ze zmieszanych ze sobą kruszyw, cementu oraz specjalnych dodatków, które pełnią funkcję modyfikujące. Ich kruszywo stanowi bardzo często piasek, ale może go zastąpić na przykład grys lub żwir. Podkłady tego rodzaju mogą być dostarczane w formie gotowej zaprawy bądź wykonywane bezpośrednio na placu budowy.

Popularność tych wylewek od wielu lat nie maleje. Obecnie wykorzystuje się je nie tylko jako podkład pod późniejsze wykończenie podłogi, ale również jako samodzielna posadzka. W obecnych czasach to rozwiązanie stało się bardzo modne. Wylewki te doskonale sprawdzą się także jako posadzki przemysłowe, stosowane na sporych powierzchniach fabryk, zakładów, jak i pomieszczeń gospodarczych, często używa się jej w przydomowych garażach. Zalecana grubość tej wylewki wynosi od siedmiu do ośmiu centymetrów. Jest to alternatywa dla tej cementowej w przypadku, gdy potrzebujemy, aby warstwa była grubsza oraz bardziej nośna.

Niewątpliwym atutem tego produktu jest także wytrzymałość, ponieważ jest ona odporna na uszkodzenia. Kolejnym plusem jest również bardzo dobre przewodzenie ciepła. Konsystencja tej wylewki to gęstoplastyczna bądź półsucha masa. Wyroby betonowe odznaczają się wysoką wytrzymałością na ściskanie sięgającą 35 MPa.

Zaprawa podłogowa anhydrytowa

Jastrych anhydrytowy to zaprawa wykonana z bezwodnego siarczanu wapnia. Wylewka anhydrytowa ma płynną i elastyczną konsystencję – jest wylewką samopoziomującą. Dzięki temu możesz go użyć, aby łatwo usunąć wszelkie krzywizny. Ważną zaletą tego jastrychu jest to, że nie są wymagane dylatacje pomiędzy nim a ścianą.

Zauważyliśmy również, że ten rodzaj podłoża jest lżejszy od betonu i cementu. Doskonale nadaje się do ogrzewania podłogowego. Jest on nie tylko odporny na zmiany temperatury, ale ma również wytrzymałość na ściskanie do czterdziestu MPa. Ten rodzaj wylewki nie nadaje się do stosowania na zewnątrz budynków oraz w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci, ponieważ nie jest mrozoodporny i wodoodporny. Zaleca się wykonanie jastrychu anhydrytowego o grubości od pięciu do ośmiu centymetrów.

Wylewka podłogowa cementowa

Zaprawę cementową wytwarza się przez zmieszanie cementu portlandzkiego z piaskiem. Możesz kupić gotową zaprawę cementową lub wykonać ją na budowie – wystarczy wymieszać z wodą. Zaprawę cementową można wykonywać wewnątrz i na zewnątrz budynków. Ze względu na wysoką jakość wylewek można z nich wykonać posadzki w pomieszczeniach gospodarczych czy garażach. Zaleca się wykonanie zaprawy cementowej o grubości od sześciu do ośmiu centymetrów. Wytrzymałość zaprawy cementowej na ściskanie może sięgać nawet trzydziestu MPa. Zwracamy jednak uwagę, że zaprawa cementowa ma czas wiązania do dwudziestu ośmiu dni – dopiero po tym czasie osiągnie określone parametry. Oczywiście można zastosować jastrych błyskawiczny, który wiąże znacznie szybciej niż tradycyjna zaprawa.

Wylewka podłogowa samopoziomująca

Zaprawy samopoziomujące wykonuje się przy użyciu zaprawy cementowej, jak i dodatków upłynniających. Dzięki płynnej konsystencji można uzyskać idealnie gładką oraz równą powierzchnię bez wzmacniania tego jastrychu. Aby osiągnąć ten efekt, nałóż substancję za pomocą kielni i odgazuj. Za jego pomocą można wykonać nawet najcieńszy podkład, zwykle zaledwie dwa milimetry.

Wadą jest to, że koszt zakupu gotowej zaprawy jest bardzo wysoki. Mieszanka ta jest trudna do wdrożenia na budowie. Z tego powodu jastrychy te rzadko są właściwie zagruntowane. Są najczęściej używane do wyrównywania lub zwiększania grubości istniejących posadzek cementowych, jak i betonowych.

Wykonanie wylewki podłogowej

Betonowa wylewka
Źródło: Pexels.com

Przy montowaniu jastrychu temperatura podłoża powinna wynosić od pięciu do dwudziestu pięciu stopni Celsjusza, a powierzchnia, na której ma być ułożony, musi być sucha i czysta. Składniki gotowej już mieszanki rozrabia się z wodą w specjalnej maszynie. Właśnie z niej wężem podawana jest ona na strop. Taki sposób wykonania konieczny jest przy jastrychu cementowym o półsuchej konsystencji. Natomiast jeśli chcemy przygotować podkład w tradycyjny sposób, to użyjemy do tego wiadra bądź betoniarki, gdzie gotową suchą mieszankę rozrobimy z wodą.

Można również wykonać jastrychy mokre z gęstoplastycznego betonu bądź płynnej masy anhydrytowej. Kolejnym rozwiązaniem jest zamówienie gotowej już, płynnej zaprawy z masy anhydrytowej, która zostaje przywieziona na plac budowy w ciężarówce-silosie. Ich podawanie występuje mechanicznie, co przyśpiesza czas ułożenia tego jastrychu, należy ją również przemieszać sztangą na przemian w dwóch kierunkach (wzdłuż i w poprzek), aby odpowietrzyć masę w czasie wiązania.

Dylatowanie wylewki podłogowej

Wylewki podłogowe wymagają koniecznie szczelin dylatacyjnych, co spowodowane jest przez spoiwo, które zawarte jest w mieszance i wywołuje tym samym jej skurcz, zwiększając ryzyko pękania. Głębokość nacięć powinna wynosić od jednej trzeciej do jednej drugiej grubości jastrychu. Dylatacje zawsze wykonuje się nad szczelinami konstrukcyjnymi, które wykonywane są w podłoży, jak i dylatacje obwodowe. Te ostatnie znajdują się przy wszystkich elementach pionowych, na przykład ściany, kolumny, słupy, pośrednie, które mają na celu podzielenie duże płaszczyzny tej wylewki na znacznie mniejsze pola. Wykonuje się to by zapobiec niekontrolowanemu pękaniu, które występuje w podkładach na ogrzewaniu podłogowym w miejscach gdzie łączą się dwie powierzchnie, ta nieogrzewana, jak i ta ogrzewana. Wylewki podłogowe cementowe nacina się także w każdym przejściu pomiędzy pomieszczeniami, a maksymalna powierzchnia tego jastrychu bez nacięć pośrednich to zaledwie pięć na pięć metra. Natomiast w wylewkach anhydrytowych koniecznie powinny występować dylatacje obwodowe, jak i rozdzielcze, gdyż mają one doskonały skurcz. Nacięcia wykonuje się pośrednio, w przypadku, gdy wielkość pomieszczenia nie przekracza pięćdziesięciu metrów kwadratowych bądź gdy przekątna pomieszczenia wynosi więcej niż dziesięć metrów.

Pielęgnacja wylewki podłogowej

Wylewki trzeba pielęgnować po ich ułożeniu. Robi się to zraszając je wodą, co jest szczególnie ważne w wysokiej temperaturze występującej w środku pomieszczenia. Świeży podkład można również przykryć folią, która zatrzymywałaby parującą wodę. Zabronione jest w tym czasie otwieranie okien, aby nie przyspieszać odparowywaniu się wody z zaprawy.

Po upłynięciu siedmiu dni zaleca się wietrzenia pomieszczenia, tak aby jastrych po około czterech lub sześciu tygodniach osiągnął wilgotność, która wymagana jest przed ułożeniem posadzek. Natomiast pielęgnacja wylewek anhydrytowych polega zaledwie na wietrzeniu pomieszczeń po dwóch dniach od jej wylania. Czas schnięcia wynosi od siedmiu do dziesięciu dni na jeden centymetr.

One Reply to “Wylewki podłogowe – charakterystyka, rodzaje, wykonanie, dylatowanie, pielęgnacja”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.