Jaki stolik do kuchni wybrać?

Stolik w kuchni

Pomieszczenie kuchenne pełni różne funkcje w życiu rodziny. W głównej mierze wykorzystywane jest do przyrządzania posiłków. Później serwowane są one w jadalni lub w salonie. Niekiedy gromadzą się tam wszyscy domownicy, aby wspólnie zjeść śniadanie lub obiad. Dla singli stołujących się poza domem kuchnia jest idealnym miejscem na wypicie porannej kawy przed wyjściem do pracy.

Te rozmaite potrzeby determinują sposób aranżacji pomieszczenia kuchennego tak, aby było ono, jak najbardziej praktyczne i funkcjonalne. Poza tym liczy się również wielkość kuchni. Najłatwiej jest zagospodarować duże wnętrza. Nieco trudniej jest znaleźć odpowiednie meble kuchenne do pomieszczenia o małej powierzchni. Czasem trudno jest jednak wkomponować stolik, czy też stół w kuchni. Niezależnie od jej rozmiarów ten mebel jest problematyczny. Czy istnieje jakieś rozwiązanie tego problemu? Jaki stolik do kuchni wybrać?

Stół czy stolik?

W dawnych mieszczańskich domach, pośrodku dużej kuchni królował ogromny dębowy stół. Był on niezbędny do wykonywania wszystkich prac związanych z przygotowywaniem potraw. Oprócz niego nie było innych blatów roboczych, więc był on jednym z najważniejszych elementów domostwa. Bez niego ciężko byłoby przyrządzić jakąkolwiek potrawę. Sprzęt kuchenny i naczynia przechowywane były w kredensie. A produkty spożywcze w osobnym pomieszczeniu – spiżarni.

Wraz z rozwojem budownictwa mieszkalnego powierzchnia użytkowa lokali znacznie się zawęziła. Równocześnie z tym ruszyła i prężnie rozwija się do tej pory produkcja mebli kompaktowych. Do wyposażenia kuchni zaprojektowano szafki z laminowanymi blatami. W małej kuchni pełnią one zarazem funkcję roboczego stołu kuchennego. Na potrzeby domowników związane ze spożywaniem codziennych posiłków wystarczają więc małe stoły kuchenne.

Duży stół jest praktyczny wówczas, gdy kuchnia pełni jednocześnie funkcję jadalni dla wieloosobowej rodziny. Mogą przy nim zasiąść wszyscy domownicy do wspólnego obiadu lub posiłku okazjonalnego, np. podczas świąt, czy innych ważnych uroczystości, takich jak urodziny.

Praktyczność małych stołów kuchennych

Do niezbyt obszernego wnętrza kuchni nadają się małe stoły w jasnych barwach. Optycznie sprawiają one wrażenie lekkości. Czynią pomieszczenie bardziej przestronnym, niż to jest w rzeczywistości. Szczególnie dobrze prezentuje się stolik z białym okrągłym blatem osadzonym na nogach z jasnego drewna. Do wyposażenia bardzo małego wnętrza warto użyć stolika kuchennego w postaci rozkładanego blatu zamocowanego do ściany. Po jego złożeniu uzyskuje się dodatkową przestrzeń. Mały stolik jest rozwiązaniem praktycznym pod każdym względem.

Stolik w pomieszczeniu kuchennym może być bardzo efektowny

Dawny dębowy stół pojawił się w nieco zmniejszonej wersji. Do jego wykonania zastosowano materiał o jasnym odcieniu, ze słojami takimi jak ma w przekroju dąb sonoma. Imitujące takie drewno małe stoły kuchenne mogą być w tonacji chłodnego beżu albo w bardziej ciepłych barwach. Do wnętrza industrialnego zaprojektowano stolik, którego drewniany blat osadzony jest na prostokątnych stalowych profilach. Jasny dąb sonoma wyraźnie kontrastuje z ciemną barwą stelaża.

Bardziej upodobniony do tradycyjnego stołu kuchennego jest wariant, w którym dąb sonoma ma ciemniejszy, brązowy odcień. Grube i solidne nogi drewniane nawiązują do form sprzed lat. Zastosowanie drewna do wykonywania mebli kuchennych ma wymiar ponadczasowy.

Ze względu na delikatną i neutralną barwę, jasny dąb sonoma jest tworzywem uniwersalnym. Doskonale pasuje do stylu skandynawskiego. Wpisuje się w trendy bazujące na naturalnych materiałach i kolorach. Można go łączyć z elementami wykończeniowymi z metalu lub szkła. Małe stoliki często wyposażone są dodatkowo w półeczki pod spodem, np. na odłożenie gazety lub miseczki z cukierkami.

Mały stół do kuchni nie musi być wcale niski. Wystarczy, że powierzchnia jego blatu nie jest zbyt rozległa. Wnętrze uzyska nowoczesny charakter, jeśli stanie w niej wąski stolik barowy a obok niego dwa lub trzy hokery. Takie rozwiązanie stosowane jest przez zwolenników stylu loft. Jest ono proste w formie, a jednocześnie praktyczne i eleganckie.

Małe stoły kuchenne idealne na wszystkie okazje

Biały stolik w kuchni
Źródło: Pexels.com

Kuchnia jest miejscem, w którym chętnie gromadzą się domownicy. Czasem mały stół nie wystarczy na pomieszczenie wszystkich członków rodziny jednocześnie. Aby podać dania na wspólny obiad rodzinny, potrzebny jest stół rozkładany. Są różne sposoby projektowania takiej konstrukcji. Stół rozkładany może mieć dodatkowy blat wysuwany w razie potrzeby. Małe stoły kuchenne mogą być też powiększane poprzez dodatkowe elementy zamocowane na zawiasach po bokach. Owalny stół może kryć umieszczoną pod blatem płytę, którą wydobywa się po odsunięciu bocznych fragmentów. Kształt pozostaje podobny, a powierzchnia stołu jest znacznie większa.

Rozłożenie blatów powoduje, że małe stoły kuchenne zyskują znacznie na swojej funkcjonalności. Można serwować posiłki dla domowników i zaproszonych gości. Podczas dni wolnych, cała rodzina może spotkać się przy stole, na którym rozłożona będzie familijna gra planszowa.

Stół rozkładany przydaje się na różne niecodzienne okazje. Można na nim ustawić większą liczbę talerzy z przekąskami serwowanymi kolejno gościom zgromadzonym w salonie. Jeśli zrobiło się to odpowiednio wcześniej, nie będzie trzeba odrywać się od rozmów i historii opowiadanych przez gości.

Rozkładany, mały stół kuchenny jest niezastąpiony wówczas, gdy służy on przez część dnia jako blat roboczy. Na czas gotowania obiadu na stole stanie maszynka do mięsa, mikser, sokowirówka. Obok znajdą się talerze, szklanki, czy salaterki. Po zakończeniu wszystkich czynności sprzęty wracają na swoje miejsce w szafce, a stół można złożyć do pierwotnego rozmiaru.

Dodatkowe korzyści

Ponadto, jeśli jesteśmy osobami, które pracują w domu, a ze względu na mały metraż mieszkania nie możemy pozwolić sobie na kącik biurowy, to taki stolik może przejąć jego opcję. Wszyscy domownicy pracują poza domem, tylko my w nim? Więc nikomu nie będzie przeszkadzało to, że stół kuchenny zostanie chwilowo wyłączony z użycia.

Meble kuchenne jako dekoracyjny element wystroju

Zagospodarowanie małej kuchni to spore wyzwanie. Można zamówić meble w jednakowym stylu na wymiar, ale wtedy wystrój może okazać się monotonny. Lepszym sposobem jest kompletowanie sprzętów z asortymentu dostępnego w sklepach. Dzięki temu uzyskuje się efekt niestandardowego wystroju. Wystarczy trochę kreatywności i dokładny pomiar, a efekt na pewno będzie zadowalający.

Jaki stolik wybrać do kuchni?

Różnorodność modeli pozwala na dobranie konstrukcji o dowolnych rozmiarach. Kształt blatu może być kwadratowy, prostokątny, okrągły, czy też owalny. Praktyczny jest stolik z szufladkami lub z półeczkami.

Najmniej miejsca zajmuje rozkładany albo przystosowany do umieszczenia na ścianie. Wrażenie przytulności spotęgują stoliki w jasnych i ciepłych barwach. Taki efekt stwarzają meble z naturalnego drewna z białymi dodatkami. Zwolennicy surowego stylu wybiorą inne połączenia. Dobrze komponuje się ciemniejsze drewno dębowe z czarnymi dodatkami z metalu.

Stolik powinien charakteryzować się wysokimi walorami użytkowymi. Cała konstrukcja musi być solidna i stabilna. Na trwałość mebla wpływa mocne i niezawodne połączenie wszystkich elementów. Stolik kupiony w częściach powinien być łatwy do samodzielnego montażu. Nogi stelaża z osobną regulacją wysokości ułatwiają wypoziomowanie blatu.

Warto rozważyć wybór małego stołu na jednej nodze z mechanizmem teleskopowym. Może on posłużyć w zależności od potrzeb jako stolik kawowy albo barowy. Regulacja do odpowiedniego poziomu jest prosta i bardzo funkcjonalna.

Liczy się także elegancki design. Może nawiązywać stylem do innych mebli w kuchni albo zdecydowanie z nimi kontrastować. Ciekawe zaprojektowanie formy przestrzennej w wyrobach meblarskich to niewątpliwy atut przy dokonywaniu wyboru. Oryginalny stolik jest zarazem ozdobą wnętrza. Warto też dobrać stolik, który kolorystycznie nie będzie „gryzł się” z podłogą. Do jasnej posadzki pasuje ciemne drewno, a do wzorzystej wykładziny lepiej wybrać stolik z gładkim, jasnym blatem.

Dla niezdecydowanych poleca się mały stół z dębu sonoma. Jego kolorystyka jest uniwersalna. Można ją łączyć z różnymi elementami aranżacyjnymi. Taki wybór jest zgodny z najnowszymi trendami w projektowaniu wnętrz.

Pamiętajmy jednak, że niezależnie od mody, wybór stolika powinien opierać się na realnych potrzebach i naszych własnych gustach.

 

One Reply to “Jaki stolik do kuchni wybrać?”

  1. Ja mam u siebie stół rozkładany i jest mega praktyczna opcja, która na co dzień nie zajmuje dużo miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.