Podwieszane sufity – czy warto? Inspiracje i cenne porady

Podwieszany sufit we wnetrzu

Podwieszane sufity wciąż cieszą się popularnością. To bardzo funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie. Niektórzy uważają, że podwieszane sufity to przeszłość.

Kiedy warto zamontować podwieszany sufit? Do jakich pomieszczeń pasuje to rozwiązanie? Czy można go wykonać samodzielnie? Jak to zrobić krok po kroku? Jakie ma wady i zalety oraz jakie są rodzaje sufitów podwieszanych? O tym, poniżej!

Czy sufity podwieszane są modne i gdzie?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, w jakim stopniu modny jest sufit podwieszany. Zdecydowanie nie warto stosować go w każdym pomieszczeniu i w każdej sytuacji. Ma on swoje zalety, ale ma też wady. Z tego względu w niektórych pomieszczeniach nie znajduje on zastosowania. Czasem taki sufit warto umieścić w łazience. Ważne jest jednak, aby łazienka nie była zbyt mała.

Podwieszane sufity zajmują cenne miejsce. Jeśli łazienka jest ciasna i niska, to lepiej zrezygnować z tego rozwiązania. Można go zastosować pod warunkiem, że zostanie on odpowiednio zaprojektowany. Skosy i właściwe kolory mogą pomóc powiększyć optycznie łazienkę. Nie jest to jednak proste i warto to zlecić specjaliście.

Jeśli łazienka jest odpowiednio duża, to można śmiało je zastosować. Ma ono szereg zalet. Przede wszystkim pomaga ukryć elementy instalacji, wszelkie kable, przewody kominowe, zbędne ubytki. Podwieszany sufit może być wyposażony w światła led. Dzięki temu zyskujemy więcej miejsca na oświetlenie. Dobrze doświetlona łazienka to podstawa sprawnych i udanych zabiegów higienicznych. Pomiędzy podwieszanym sufitem, a stropem można umieścić dodatkową warstwę. To zwiększy izolację akustyczną i termiczną w pomieszczeniu.

Ważna jest odpowiednia izolacja. Sufit musi zostać tak zaprojektowany, aby nie mógł się na nim tworzyć grzyb. Łazienka jest bardzo wilgotnym pomieszczeniem. Wykonanie sufitu bez odpowiedniego zabezpieczenia może doprowadzić do poważnych konsekwencji.

 Podwieszane sufity w kuchni, salonie, sypialni

Wykorzystanie płyt gipsowo-kartonowych pomoże w ukryciu zbędnych przewodów elektrycznych. W kuchni można w ten sposób ukryć przewody wentylacyjne. Jednym z bardziej strategicznych miejsc jest wyspa kuchenna. Nad nią znajdują się nieestetyczne instalacje. Dzięki wykorzystaniu sufitu podwieszanego można je bez trudu ukryć.

Czy warto umieszczać podwieszany sufit w kuchni? 

Kolejną ważną zaletą jest możliwość umieszczenia w suficie oświetlenia led. Ten rodzaj oświetlenia umożliwia manipulację barwą światła oraz natężeniem. W suficie umieszcza się oczka sufitowe, które są prawie niewidoczne. Można zaświecić jedno z nich albo wszystkie. Na rynku dostępne są światła o różnych barwach. Można wybrać zimne, chłodne, neutralne albo ciepłe.

W kuchni powinno być przynajmniej jedno źródło światła neutralnego i jedno źródło światła ciepłego. Jedno i drugie można umieścić w podwieszanym suficie. Jego kolejną zaletą jest idealnie równa powierzchnia. To rozwiązanie dla tych, którzy nie znoszą krzywizn, dziur, nierówności. Sufit podwieszany to dobre rozwiązanie do kuchni otwartej. Dzięki niemu można bez trudu rozdzielić strefę jadalną od strefy kuchennej. Można to zrobić za pomocą światła umieszczonego w suficie. To bardzo skuteczny i nieinwazyjny sposób.

Warto jednak pamiętać o tym, aby sufit nie przykrywał przewodów instalacji gazowej. Sypialnia jest dobrym miejscem dla sufitów podwieszanych. Wiąże się to przede wszystkim ze wspomnianą izolacją termiczną i akustyczną. Można również zastosować nietypowe rozwiązania świetle. Do pokoju dziecka idealnie pasuje gwiezdny sufit. Wystarczy umieścić odpowiednie otwory, przypominające gwiazdy, a w nich światełka. Bez podwieszanego sufitu uzyskanie tego efektu jest niemożliwe. To rozwiązanie jest jednak odpowiednie do sporych sypialni. W niewielkim pomieszczeniu się raczej nie sprawdzi. Może być zbyt przytłaczające.

Czy warto umieszczać podwieszany sufit w sypialni?

Podwieszany sufit w salonie daje wiele możliwości aranżacyjnych. Można dzięki niemu zwiększyć estetykę pokoju gościnnego. Bez trudu można ukryć niepotrzebne kable, instalacje, przewody wentylatora. Dużą zaletą jest możliwość umieszczenia oświetlenia led. Zróżnicowanie oświetlenia w salonie jest niezwykle ważne. To pomieszczenie o wielu różnych funkcjach. W salonie odpoczywamy, pracujemy, bawimy się, spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi.

Za pomocą światła można uzyskać zupełnie różny charakter pomieszczenia, zmienić atmosferę jednym pstryknięciem. Ma on jednak swoje wady. Zmniejsza optycznie wnętrze i może być przytłaczający. Szczególnie jeśli salon jest urządzony w stylu minimalistycznym. Jeśli zależy nam na bardzo dekoracyjnym wnętrzu, to w podwieszanym suficie można umieścić zdobienia. Nie warto jednak stosować tego rozwiązania w niewielkim wnętrzu. Warto sprawdzić różne pomysły i aranżacje, a potem zdecydować, czy są one odpowiednie do naszego salonu. 

Rodzaje sufitów podwieszanych

Sufity podwieszane są z reguły wykonywane z płyt gipsowo-kartonowych. Można zastosować też inne rozwiązania. Dostępne są sufity drewniane, metalowe oraz z wełny mineralnej. Wiele jest zatem rodzajów sufitów podwieszanych.

Jakie mają wady i zalety? Który z nich wybrać?

Sufit podwieszany
Źródło: Pexels.com

Te wykonane z płyt gipsowo-kartonowych mogą mieć dowolny kolor. Takie rozwiązanie może się nie sprawdzić w kuchni i łazience, ze względu na wilgotność powietrza oraz działanie pary wodnej. W tym wypadku płyta sufitowa musi być przystosowana do występujących w kuchni i łazience warunków. Powinna mieć odpowiednio zaimpregnowany rdzeń. Można również skorzystać z płyt gipsowo-włóknistych. Mają one lepsze przystosowanie do pomieszczeń o dużej wilgotności powietrza. Są one jednak dosyć ciężkie, więc sufit musi być mocny i wytrzymały. Zaletą płyt gipsowo-kartonowych jest to, że przypominają one wyglądem zwykły sufit. Są też wytrzymałe i odporne. Jakie jeszcze występują rodzaje sufitów podwieszanych? Sufity mineralne mają niewielką odporność na wilgotność. Nie mają one właściwości izolacyjnych.

Te wykonane z wełny mineralnej mają doskonałe właściwości izolacyjne. Są też odporne na dużą wilgotność powietrza. Można je zastosować w łazience, w sypialni oraz w kuchni. Wełna mineralna jest też niezwykle odporna na pleśń, grzyby. Montaż jest bardzo łatwy. Wadą tego rozwiązania jest stosunkowo wysoka cena. Kolejnym typem jest sufit wykonany z paneli drewnianych. Jego największą zaletą jest estetyka. Wnętrze z drewnianym sufitem jest eleganckie i przytulne. Ma on doskonałe parametry izolacji termicznej i akustycznej. Kolejną zaletą jest to, że drewno to naturalny materiał. Taki sufit sprawdzi się we wnętrzach w stylu rustykalnym. Istnieją też inne rodzaje sufitów podwieszanych. Ze względu na konstrukcję dzielą się one na sufity kasetonowe oraz sufity napinane.

Montaż sufitu krok po kroku. Jak wykonać sufit krok po kroku?

Najpierw wyznacza się linie przebiegu sufitu. Chodzi o wyznaczenie linii, do której przymocuje się profile przyścienne. Warto pamiętać o tym, że między stropem a sufitem musi być minimum 45 mm dystansu. Płaszczyzna sufitu nie zawsze musi być równoległa w stosunku do podłogi. Dlatego warto wyznaczyć linię przebiegu. Kolejnym etapem jest montaż profili przyściennych. Należy je podkleić odpowiednią taśmą. Panele podklejone taśmą akustyczną przyczepia się do linii wyznaczonych na etapie pierwszym. Można do tego wykorzystać kołki do szybkiego montażu. Taśma akustyczna zdecydowanie zwiększy izolację akustyczną.

Krok następny to montaż wieszaków. Przymocowuje się je za pomocą specjalnych kołków metalowych. Następnie do wieszaków przymocowuje się profil główny. Krok piąty to montaż profilu nośnego. Przymocowuje się go do profilu głównego. Miejsca, w których profile się krzyżują, należy połączyć łącznikiem krzyżowym. To prowadzi do powstania dwupoziomowej konstrukcji sufitu.

Następny etap obejmuje położenie wełny mineralnej pomiędzy profilami. Następnie należy przykręcić płyty kartonowo-gipsowe. Ta instrukcja montażu krok po kroku dotyczy sufitu wykonanego z płyt kartonowo-gipsowych. Dla innych materiałów instrukcja krok po kroku będzie nieco inna. Ostatni etap to szpachlowanie i malowanie.

One Reply to “Podwieszane sufity – czy warto? Inspiracje i cenne porady”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.