Pompa ciepła powietrzna – cena i zastosowanie

pompa ciepła powietrzna cena

Na popularności zyskuje korzystanie z odnawialnych źródeł energii (OZE). Jeżeli zależy nam na ekologii, a ponadto chcemy dokonać właściwej, opłacalnej inwestycji, to warto się zdecydować, właśnie na takie rozwiązanie. Koszty związane z zamontowaniem pompy ciepła, czyli jednego z innowacyjnych mechanizmów, skupiającego się wokół odnawialnych źródeł, niewątpliwe się nam zwrócą. Systemy, które pobierają energię-ciepło z wody, promieni słonecznych, powietrza lub ziemi są coraz częstszym wyborem podczas budowy lub renowacji domu.

Pompa ciepła powietrza, czyli jeden z najbardziej efektywnych i ekologicznych sposobów na ogrzewanie i chłodzenie domostwa.

Niskie koszty eksploatacji i użytkowania oraz mały pobór energii elektrycznej! Brzmi kusząco? Ta nowoczesna technologia, która skupia się w niewielkim urządzeniu, jakim jest pompa ciepła, może nam to zagwarantować. Bez względu na porę roku, czy pogodę – wysoki komfort z użytkowania się nie zmieni. A to dopiero początek zalet płynących z zainstalowania pompy powietrza wtórnego. Dowiedz się, jaka jest pompa ciepła powietrzna cena

Pompa gruntowa czy pompa powietrza wtórnego? Pompa ciepła powietrzna cena

Pompa gruntowa wymaga budowy specjalnej instalacji i wielu wykopów, zmieniających grunt naszej posesji. Pompa ciepła nie wymaga żadnych radykalnych zmian w otoczeniu. Jej systemy nie muszą być wpisane w plan budowy domu. Można ją zamontować w dowolnym momencie. Właśnie przez tak diametralne poziomy trudności lepszą opcją pozostaje pompa ciepła powietrzna.

Dlaczego pompa cieplna powietrza zyskuje coraz bardziej na popularności? Jak działa taka pompa? Jak dzięki niej wspieramy ekologię i swoje portfele? Jaka pompa będzie idealna? I na końcu – jaka jest pompa ciepła powietrzna cena?

Jeżeli szukasz odpowiedzi na te i podobne pytania, znajdziesz je właśnie w tym artykule.

Co robi pompa ciepła?

Inaczej pompa powietrza wtórnego lub pompa cieplna powietrza to urządzenie, które czerpie ogólnodostępne źródło energii odnawialnej, naturalnej. System pomp korzysta po prostu z powietrza, które znajduje się na zewnątrz domu. Pompy wykorzystują energię cieplną, którą uprzednio pobrały z powietrza. Następnie powietrze zostaje wprowadzone do naszego domu, oczywiście po przejściu odpowiednich procesów.

Procesy są dwa:

  1. Ogrzewania
  2. Ochładzania

Wybieramy, któremu procesowi pompa ma poddać powietrze, w zależności od tego, na czym nam na ten moment zależy.

Jak to działa?

Ciepło pobrane z powietrza przez pompę zamieniane jest na energię. Energia może zasilić, chociażby instalację grzewczą w domu albo podgrzewać wodę użytkową. Pompa jednak ma też drugą opcję działania. Można ją wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń. Idealne rozwiązanie na każdą porę roku.

Pompa ciepła powietrzna cena

Zaledwie kilka lat temu, gdy taki system, nie cieszył się aż taką popularnością, to koszt instalacji pompy wahał się pomiędzy 70 000 – 80 000 PLN. Obecnie instalacja całego systemu pompy ciepła zamyka się w przedziale cenowym 30 000 – 40 000 PLN. Jest to dwa razy niższa cena!

Ceny pomp i koszt instalacji pompy zależy także od jej mocy. Dla przykładu pompa o mocy 7 – 10 kW to koszt ok. 20 000 PLN, zasobnik c.w.u to szacunkowy koszt 2000 – 6000 PLN, a dolne źródło to ok. 15 000 PLN.

Ponadto przy tym rodzaju urządzenia grzewczego nie trzeba budować kotłowni ani żadnego komina spalinowego, gdyż pompa ciepła nie wytwarza żadnych spalin, co dodatkowo obniża koszty związane z instalacją.

Porównanie cen z innymi instalacjami grzewczymi

Specjaliści obliczyli, że koszty ogrzewania budynku o pow. 200 m2 instalacją z pompą ciepła powietrza i przygotowywania c.w.u. średnio wynoszą ok. 1500 – 2000 PLN rocznie, za to instalacja gazowa to już koszt ok. 3000 PLN w skali roku, a instalacja elektryczna to koszt aż ok. 6000 PLN rocznie.

Zalety systemu

Ekologia i ekonomia

Systemy pomp ciepła powietrznych wykorzystują do 75% energii z powietrza, a powietrze jest naturalnym i odnawialnym źródłem energii. Jedynie 25% energii musi zostać pobierane ze źródeł nieodnawialnych. Chodzi oczywiście o prąd, do którego nasza pompa musi być podłączona, by działała.

Jednakże prąd jak wiemy, również możemy czerpać z odnawialnych źródeł energii. Na tę chwilę najpopularniejszą w tej dziedzinie jest fotowoltaika. Przy połączeniu fotowoltaiki z pompą ciepła zyskamy jeszcze większy procent energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł. Dzięki temu będziemy jeszcze bardziej ekologiczni i mniej zapłacimy za rachunki.

Oczywiście, że pompa i fotwoltaika to nadszarpnięcie budżetu. Jednak nie powinniśmy myśleć o tym w kategorii wydatku, a raczej w kategorii inwestycji. Raz wydamy znaczną sumę na zainstalowanie obydwóch tych systemów, ale w skali roku czy lat, zwróci się nam to.

Dzięki podpięciu pompy powietrznej ciepła do innych systemów, takich jak właśnie system fotowoltaiczny lub system wentylacyjny możemy zwiększyć jej wydajność i jeszcze bardziej zmniejszyć koszty ogrzewania domu.

Możliwe jest całkowite wyeliminowanie lub chociaż zmniejszenie emisji dwutlenku węgla przez gospodarstwo domowe.

Często to właśnie argumenty z grupy ekologii i ekonomii ostatecznie przekonują do podjęcia decyzji o zainwestowaniu w pompę ciepła.

Pamiętajmy też, że obecność w domu pompy powietrznej znacząco zwiększa wartość posiadłości.

Oszczędność

Koszty ogrzewania pomieszczeń w domu oraz wody użytkowej znacznie zmaleją po zamontowaniu pompy ciepła. Jeżeli nawet koszt montażu wydaje nam się zbyt duży, pomyślmy przyszłościowo, o mniejszych rachunkach.

Niskie koszty montażu

Montaż przeważnie jest jedną z najdroższych rzeczy przy zakupie jakiegokolwiek systemu domowego. Jednakże pompy powietrza wtórnego mogą pochwalić się stosunkowo niskim kosztem montażu w porównaniu z montażem, np. kotła gazowego.

Komfort użytkowania

pompa ciepła powietrzna cena
Źródło: Pexels.com

Pompa ciepła nie potrzebuje żadnego przyłączania, rozbudowywania domu, przekopywania posesji, ani uwzględniania jej w planach budowy domu. Nie zajmuje tyle miejsca, co chociażby wyżej wspomniany kocioł na gaz.

Nie trzeba uwzględniać w planie dnia żadnego uzupełniania zbiornika na opał, czyszczenia, czy też rozpalania urządzenia. System pompy jest całkowicie zautomatyzowany.

Pompa ciepła cechuje się także tym, że jest cicha. Nie szumi, nie huczy. Inne systemy niż pompy czasami męczą i irytują wydawanymi dźwiękami, a większość pomp może pochwalić się tym, że pracuje ciszej niż co druga pralka!

Wydajność pompy ciepła jest większa niż innych typów pomp. Temperatura na zewnątrz jest ujemna? Pompie powietrznej to nie przeszkadza, podczas gdy pompy gruntowe mogą ulec awarii. Pompy powietrza wtórnego są na tyle innowacyjnym wynalazkiem, że radzą sobie w każdych warunkach pogodowych, a nie rzadko producent to gwarantuje! Oznacza to, że podczas jakichkolwiek problemów spowodowanych pogodą mamy prawo złożyć reklamację. Problemy pogodowe nie mogą przeszkadzać pompie w pracy, dobrze działająca pompa, to taka, która działa niezależnie od warunków pogodowych.

Chłodzenie zamiast ocieplania

Wiele firm produkuje uniwersalne pompy powietrza. Dzięki temu ich prace można odwrócić. Oprócz ogrzewania domu możemy go także chłodzić i to za pomocą tylko jednego urządzenia. Nie musimy montować żadnych dodatkowych, kosztownych udziwnień. Dzięki temu zaoszczędzimy na klimatyzacji, a mimo to nadal możemy przyjemnie schłodzić nasze pomieszczenia, gdy na dworze upał.

Typy pomp

Aktualnie możemy wybierać pomiędzy dwoma typami pomp. Pompy różnią się od siebie konstrukcją, a wybór jednej z nich zależy tylko od naszych preferencji. Jaką więc frazę wpisać w wyszukiwarkę internetową, aby znaleźć to, czego szukamy?

  • Powietrzne pompy ciepła typu split.
  • Powietrzne pompy ciepła typu monoblok.

Pompa typu split składa się z dwóch modułów, za to pompa typu monoblok z jednego. Pompa złożona z dwóch modułów jeden z nich będzie miała na zewnątrz budynku, a drugi wewnątrz. Pompa jedno modułowa będzie zainstalowana tylko na zewnątrz budynku. To jest największa różnica pomiędzy jedną a drugą pompą.

Podsumowanie. Czy pompa ciepła powietrzna cena jest opłacalna?

Pompa cieplna powietrza jest inwestycją na długie lata. Inwestycją, która się zwróci. Zalet pompy jest tyle, że nie ma nad czym się zastanawiać. Gdy zakupiona przez nas pompa cieplna powietrza nie ma żadnych wad produkcyjnych i została zainstalowana prawidłowo, to nie będziemy mieli z nią żadnych problemów, a same zyski.

One Reply to “Pompa ciepła powietrzna – cena i zastosowanie”

  1. Rewelacyjne rozwiązanie. Podczas budowy zainwestowaliśmy w pompę ciepła typu split. Dziś już sporo naszej inwestycji się nam zwróciło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.